LAND ROVER TÕESTAB: TULEVIKU LINNAMAASTUR ON HÜBRIID

RANGE ROVER

Lähemas tulevikus ootab kogu transpordisektorit elektrifitseerimine, kuid autotööstus ei võta uue põlvkonna süsteeme omaks üleöö, vaid järkjärguliselt. Linnadžiipide segmendi liider Land Rover on nüüdisaegsete hübriidmudelite osas suunanäitaja, sest maasturite puhul on elektrifitseerimine märksa otstarbekam kui mõne teise keretüübi puhul.

„Meilt on juba mõnda aega küsitud laetavate akudega hübriidmootoritega Land Roveri ja Range Roveri mudeleid. Kliendid otsivad tasakaalupunkti kõige uuema tehnoloogia, võimsuse ja keskkonnasäästlikkuse vahel. Suurbritannia autotootja arvestab üleilmsete suundumustega ja uute saastestandarditega ning seetõttu oleme esimesed maailmas, kes pakuvad koguni kuut uut pistikhübriid-linnadžiipi,“ ütleb Justė Šataitė, Land Roveri Baltimaade turundusjuht.

PHEV

PEA KÕIK MUDELID VÕIKSID OLLA HÜBRIIDID


Erinevalt tavaautodest ei anna linnamaasturite puhul elektrimootori ja akude lisakaal nii tugevalt tunda. Suurem inerts võimaldab regenereerida rohkem energiat ning võrreldes omavahel hübriid- ja tavadiiselmootoriga autot, räägivad esimese kasuks vahetum pöördemoment ja sellest tulenev parem sõidudünaamika. Lisaks on hübriidautode eeliseks ka märkimisväärselt väiksemad saastenumbrid. Ka pistikhübriidide puhul muutub suurema automudeli iseloom elektrifitseerimise tagajärjel rohkem kui väikesel linnaautol.

Land Rover torkab kõigi maasturitootjate seas silma keskkonnahoidlikkuse poolest. Mootorite hulgas on erakordselt populaarne kolmeliitrine V6 diiselmootor, nagu ka kaheliitrised bensiini- ja diiseljõuallikad. Mitmetel neist on mahehübriiditehnoloogia (MHEV), mida on hakatud ka poolhübriidideks kutsuma.

Poolhübriidsüsteem kasutab generaatoririhmaga käivitusmootorit (BiSG) ja akupaketti, et aeglustamisel vabanevat energiat koguda ja salvestada see 48-voldisesse liitiumioonakusse. Energiat kasutatakse auto kiirendamisel ja Start-Stop süsteem sujuvama töö tagamiseks. Lõpptulemusena on kütusekulu seetõttu väiksem kui tavapärastel mootoritel.

Kõige kasulikumad on siiski pistikhübriidajamid, mis võimaldavad nii nullemissiooniga sportlikumat sõitu kui ka tavapärasemat keskkonnasäästlikku kulgemist.

PHEV

VEEL ROHKEM KASU


Laetavad hübriidajamid on saadaval kõigil Land Roveri mudelitel, välja arvatud uuel Discoveryl. Elektrifitseeritud linnadžiipide valik on erakordselt lai, alates 150 hj arendavast hübriidajamiga Range Rover Evoque’ist kuni Range Roveri tippmudelini, mille ajami koguvõimsus on 404 hj.

Lipulaeva laetav hübriidajam on kütusesäästu vaatepunktist olulise tähtsusega. Juhid, kes laevad 13,1 kWh akut regulaarselt, kulutavad saja kilomeetri läbimiseks keskmiselt alla nelja liitri bensiini. See on 2577 kilogrammise tühimassiga linnamaasturi kohta väga hea tulemus.

Elektrimootoritest saadav lisavõimsus, suurem pöördemoment ja väiksem kütusekulu annavad oma panuse ka dünaamikasse. Laetava akuga Range Rover Sporti keskmine kütusekulu on keskmiselt 3,5 liitrit 100 km kohta, kuid see suudab kiirendada 0-100 km/h 6,5 sekundiga ja saavutada tippkiiruseks 220 km/h.

Elektrimootori koheselt saadaolev pöördemoment annab uusi võimalusi ka maastikusõidul, kus see on maksimaalsest võimsusest olulisem. Land Rover on üks tootjatest, kes mõistab suurepäraselt uue põlvkonna jõuallikate potentsiaali.

DEFENDER

HÜBRIID… ISEGI DEFENDER!


Pole kaugeltki juhus, et legendaarse Defenderi uuel mudelil on samuti rikkalik valik hübriidjõuallikaid. Enamik neist on mahehübriidid (MHEV), kuid peagi jõuab klientideni ka mudel, millel on kaheliitrine bensiinimootor, elektrimootor ja laetav akupakett.

Auto puhul, mis on võimeline üles sõitma 45-kraadisest nõlvast ja läbima kuni 90 cm sügavust veetakistust, on jõuallikas ilmselt kõige olulisem näitaja. Kõnealune pistikhübriid on väga võimas, pakkudes koguni 640 Nm jõumomenti. Lisaks suudab Defender sõita umbes 40 kilomeetrit ainult elektriga.

Hübriidajamid annavad juhile ka võimaluse soovi korral liikuda kära tekitamata. Kiirteel on tore gaasi vajutada ja sõita kiiremini kui 100 km/h, kuid elamupiirkonnas või oma lemmikrestoranile liginedes on vaikus palju kõrgemas hinnas kui sisepõlemismootori müra. Vaid elektrimootori kasutamise võimalus annab selles vallas valiku juhile.

Kõiki Land Roveri pistikhübriide saab tellida juba praegu. Esimesed autod jõuavad Eesti klientideni 2021. aasta esimeses pooles.